Починати потрібно з себе

Уряд, який робить зміну влади неможливою, робить революцію неминучою.
Джон Кеннеді, Президент США

Останні події в Україні довели, що наше суспільство не може й не хоче терпіти корумповану, олігархічну владу з бандитською системою управління та беззаконність режиму правлячої «еліти». Головна умова громадськості – відповідальність влади, чиновників за свої дії чи бездіяльність. Причому це однаковою мірою стосується і теперішньої влади, і колишньої.

Як не допустити подібних сценаріїв у майбутньому? Сьогодні ми отримали унікальний шанс змінити країну і побудувати нову систему. Утім, система – це люди. Правий був Сталін зі своїм «Кадри вирішують усе».

Не помилялися і менеджери нових часів, які переконались, що найцінніший капітал – це люди. Від людей, які призначатимуться на посади, починаючи від сільського голови, начальника управління і закінчуючи вищими ешелонами чиновницького апарату, залежить формування системи, цінностей та принципів реформування країни.

Головний суспільний меседж сьогодення – люстрація. Важливо правильно розуміти зміст цього слова, мету та результат самого процесу. Люстрація (від лат. lustratio – очищення за допомогою жертвоприношення). Первісне значення – релігійний обряд, пов’язаний з уявленням про очищувальну силу магічних дій. Нині це поняття має зовсім інший контекст та розглядається як заборона діячам високого рангу, які скомпрометували себе, впродовж певного часу або пожиттєво працювати на державній службі. Тобто, «жертвоприношенням» має стати втрата посади, соціального статусу посадовця.

Залучення нових, кваліфікованих, молодих фахівців на державні посади має стати основою побудови як вертикалі, так і горизонталі системи влади. Зрозуміло, що цей процес є поступовим і може тривати не один рік, проте вкрай важливо зараз закласти фундамент моделі, яку ми хочемо бачити.

Актуальним також є питання притягнення до відповідальності тих осіб, які були причетні до корупційних схем та незаконної діяльності, перебуваючи на посаді. Це є головною умовою Майдану – покарати винних, в першу чергу, для того, щоб люди понесли відповідальність, а новообрані чиновники зрозуміли: за незаконні дії їх чекає те саме. При цьому важливим є застосування єдиного підходу до перевірки осіб, які вже були при владі і котрі тільки-но збираються туди.

Необхідним є залучення громадськості та ЗМІ до подібних процесів. Люди повинні знати й бачити, що люстрація є не лише найуживанішим популістським терміном нової влади, але й дієвим інструментом, який оновить систему. При цьому кожен має розуміти – починати потрібно з себе.

Олександр Бойко,
09.04.2014


Читати також:

  1. Президент Асоціації консалтингових фірм Олександр Бойко про люстрацію в Україні
  2. Кожен п’ятий працівник відчуває себе недооціненим після тривалого відрядження
  3. Рівень безробіття в Єврозоні збільшився до 10,8%
  4. Українці чекають на IKEA
  5. 17,5 млн українців користуються Інтернетом

Тема : Блог