Аудитори посилено боротимуться з корупцією

Попри функціонування в Україні системи електронних торгів ProZorro, проблема корупції і крадіжок під час держзакупівель не вирішена, повідомляє Ubr.ua. Так, досі тендери виграють «свої» фірми, які продають держустановам товари і послуги за завищеними цінами.

Зі слів Івана Лахтіонова, юриста проекту DoZorro, що контролює процес державних закупівель через ProZorro, держава не застосовує ефективних механізмів, які б давали змогу моніторити ту чи іншу закупівлю.

У результаті державні аудитори лише проводять ревізії, але не можуть повною мірою виконувати норми закону про держзакупівлі. Оскільки ревізії здійснюють раз на три роки в одного замовника, розпорядники бюджетних коштів відчувають свою безкарність, зазначив юрист.

Тож Держаудиторська служба спільно з Мінекономіки і громадськістю запропонували змінити процедуру держмоніторингу шляхом розширення повноважень аудиторів. Такі пропозиції зазначені в законопроекті № 4738-д.

Наразі проблеми в держзакупівлях спричинені тим, що Закон «Про публічні закупівлі» покладає функцію проведення моніторингу закупівель на Держаудитслужбу шляхом аналізу даних, розміщених на сайті, або отримання інформації від замовника − розпорядника держкоштів.

Втім, Держаудитслужба через відсутність змін в іншому Законі України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» не може повноцінно виконувати покладені на неї функції. Тож зараз державні аудитори реагують лише на скарги, але не можуть карати недобросовісних учасників торгів і замовників.

Зі слів пана Лахтіонова, зараз тендери, які були відмінені, проводяться знову на тих самих умовах, а замовники не бояться навіть штрафів. Тож новим законопроектом пропонується надати аудиторам повноваження перевіряти всі документи, що мають стосунок до публічних закупівель, а  не тільки процедуру.

Втім, щоденно надходять 4-5 тис. тендерів, які фізично перевірити неможливо, тож документ пропонує встановити автоматичні індикатори ризиків, аби закупки з ознаками порушень можна було виявити відразу.


Читати також:

  1. Українці восени посилено шукають роботу
  2. Українці розпродують бізнес
  3. Високі комунальні платежі стимулюють ринок оренди нерухомості
  4. В Україні з наступного року зміняться правила оформлення квартир
  5. Українців збираються пересадити на електрокари

Тема : News