Україні допоможуть змінити систему держзакупівель

Європейські експерти спільно з USAID розробили для українського уряду стратегію розвитку державних закупівель. Реалізація плану повинна розпочатися наступного року після остаточного затвердження урядом, а процес впровадження світових стандартів розрахований на п’ять-сім років, каже експерт з питань держзакупівель проекту ЄС Олександр Шатковський.

Стратегія містить шість напрямів роботи і, зокрема, покликана вирішити проблеми, пов’язані зі слабкою професійною підготовкою фахівців з тендерів. Наразі для держслужбовців процедура держзакупівель не є основним видом діяльності, а система штрафів за порушення та технічні помилки при їх проведенні не сприяє приходу на ринок кваліфікованих кадрів, відзначають фахівці.

Документ містить пропозиції щодо формування баз даних, що включають інформацію про учасників торгів, види закупівель, товари і дати. Повинен також працювати механізм обміну інформацією між контролюючими органами для усунення можливого дублювання перевірок.

Мінекономрозвитку має припинити втручатися у процедуру державних закупівель і більше часу приділяти аналізу ефективності проведення тендерів. Антимонопольному комітету слід підготувати базу даних своїх рішень.

Крім того, експерти радять запровадити формат централізованих закупівель, коли велика кількість тендерів замінюється одним загальним. Крім того, вони рекомендують дати учасникам процедур право корелювати вартість договору залежно від поточної цінової політики на ринку.

Особливу увагу розробники стратегії присвятили процедурі електронних торгів. За словами фахівців, правильне їх проведення підвищить прозорість процедури, допоможе збільшити кількість учасників, а також зменшить витрати на проведення торгів.

Український уряд вже зробив перші кроки до запровадження онлайн-закупівель, прийнявши поправки до законодавства. З початку наступного року система електронних торгів повинна запрацювати, хоча експерти ставлять під сумнів своєчасне прийняття всіх необхідних нормативних документів.

Слід відзначити, що в Мінекономіки досі не погодили технічні регламенти  проведення таких тендерів, без яких не може початися процедура відбору електронних майданчиків. Разом з тим деякі претенденти вже висловили готовність надати свої майданчики для проведення подібного роду торгів, відзначає директор департаменту держзакупівель Мінекономрозвитку Борис Горбанський.

Тому на початковому етапі електронну систему можна розглядати як інструмент комунікації між учасниками торгів, на якій можна розміщувати інформацію про торги, пропозиції учасників та інші дані, резюмують експерти.


Читати також:

  1. Узаконено земельні аукціони
  2. Держпідприємства звільнили від проведення тендерів
  3. Нацбанк буде розвивати систему безготівкових розрахунків
  4. Обсяг торгів на фондовому ринку за рік виріс у півтора рази
  5. Google змінить систему пошуку

Тема : News