Що мотивує українців

Головним стимулом для співробітника залишаються гроші.

Програми мотивації персоналу є у 62% українських компаній. В основному це фінансові винагороди, такі як збільшення заробітної плати, різні премії та бонуси, підвищення кваліфікації. Такі дані нового дослідження кадрового порталу HeadHunter.

У той же час великою рідкістю серед вітчизняних роботодавців залишаються програми кар’єрного росту, відзначають експерти.

Однак грошовий підхід до мотивації працівників повністю виправдовує себе. На думку респондентів, можливість отримання додаткового доходу стимулює їхню роботу більше, ніж будь-який інший інструмент заохочення. Причому гроші як стимул лідирують з великим відривом.

Окрім фінансової винагороди, у трійку головних мотиваційних інструментів увійшли також виконання цікавих завдань і перспективи кар’єрного росту.

Серед головних факторів, які утримують на роботі, названі хороші стосунки в колективі, відсутність інших пропозицій і стабільність фірми. Разом з тим взаєморозуміння з керівництвом та перспективи збільшення платні утримають не більше чверті опитаних.
Третина респондентів у разі рішення піти з компанії ніщо не зупинить. При цьому чоловіки проявляють більшу принциповість, аніж жінки (25% проти 35%).

У питанні звільнення головним чинником виступають все ті ж гроші. Проблеми з оплатою праці, скорочення премій змушують задуматися про зміну роботодавця 69% опитаних. Серед інших причин: відсутність перспектив зростання (45%), рутинний характер роботи (41%). Переробка і проблеми з керівництвом змусять шукати нове місце третину опитаних. Зарплата в конверті, відсутність соціального пакету, нестабільність роботи або погане розташування офісу спонукають думати про пошук нових перспектив не так часто (13-17%).

Ключові фактори при розгляді пропозицій для шукачів традиційні – зарплата, премії, посада, кар’єрний ріст, цікаві завдання і, звичайно ж, хороший колектив.

Портал hh.ua опитав 1346 респондентів з різних регіонів України.


Читати також:

  1. Українців мотивує почуття відповідальності за роботу, що виконується
  2. Для більшості українців успішна кар’єра – вертикальна
  3. Більшість українських фахівців хотіли б працювати за кордоном
  4. 25% українців стикаються зі щоденними конфліктами на роботі
  5. Як часто українці змінюють роботу?

Тема : industry News