Чи варто Україні чекати кіпрських грошей?

Фінансові проблеми Кіпру особливі – тут, на відміну від європейського банківського сектора, активи кредитних установ у вісім разів перевищують ВВП країни. Така ситуація на острові підштовхне бізнес до переказу коштів у європейські банки й інші офшорні зони.

Куди підуть кіпрські гроші?

Бізнес, аби уникнути проблем з експропріацією депозитів, швидше за все, поступово почне переводити свої кошти з банків острова у фінустанови більш стабільних і міцних економік Європейського союзу або в інші офшори, пише «ЛІГАБізнесІнформ» у статті «Достанутся ли Украине кипрские капиталы».

З-поміж країн з аналогічними до кіпрських податковими умовами для інвесторів найбільш оптимальними можуть стати Нідерланди, Швейцарія, ОАЕ, а також Сінгапур, говорить Іван Герасименко, директор компанії з обслуговування інвестицій Investment Service Ukraine. Окрім того, гроші можуть перебратися в «більш офшорні» країни, такі як Каймани або Бермуди, додає старший аналітик колекторської компанії «УкрФінанси» Олег Іванець.

У цілому знайти надійне місце для зберігання свого капіталу стало досить складно, зазначають експерти. Однак це пов’язано більше з Швейцарією, яка була всесвітнім банком до того, як відкрила інформацію про власників депозитних рахунків у своїх банках. Але Кіпр не годиться на цю роль, хоча там і зберігалося чимало коштів.

На що розраховувати Україні?

Для олігархів основною «кіпрською» проблемою стане втрата анонімності, а не фінансові збитки. Якщо раніше можна було зберігати й переводити гроші на умовах анонімності, то після вжитих островом заходів немає можливості уникнути відповідальності перед податковими органами, особливо якщо на те є політична воля, пише видання.

Разом з тим, за інформацією Держстату, Кіпр є найбільшим зовнішнім інвестором України ще від проголошення нею незалежності, з 54,462 млрд доларів прямих іноземних інвестицій (ПІІ) в країну 17,275 млрд припадає на частку острова.

Щороку з України на кіпрські офшорні рахунки йде близько 10 млрд доларів, каже колишній заступник голови НБУ Олександр Савченко. Тепер цей капітал розсіюється по інших країнах, і дуже важливо, щоб серед них була й Україна, додає він. На думку експерта, з цієї суми вітчизняна економіка вправі розраховувати на 5 млрд доларів на рік.

У той же час, старший радник Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) Антон Усов вважає, що ситуація на острові більше вплине на обсяги реінвестованих коштів, які можуть збільшитися. Інвестори обирають Кіпр через низькі податки, адже в Україні доведеться віддати близько 50-60%, щоб отримати гроші на руки, говорить він. Аби український бізнес платив у вітчизняну казну, необхідно знизити процентні ставки до розумного рівня (~15%), тоді необхідність у фінсхемах зникне сама собою, додає пан Усов.


Читати також:

  1. В Україні щорічний оборот електронних грошей становить близько 2 млрд гривень
  2. Обіг електронних грошей в Україні перевищив мільярд гривень
  3. В Україні зникає готівка
  4. Forbes назвав найвпливовіші бренди світу 2012 року
  5. Обсяг прямих іноземних інвестицій в Україну зменшився

Тема : News