В Україні зникає готівка

Станом на 1 серпня поточного року частка готівкових коштів у загальному грошовому обороті України становила 27,9%. Це найнижчий показник за останні 10 років. Його було досягнуто за рахунок недостатньо швидкого зростання обсягу готівки по відношенню до всієї грошової маси – 4,6% проти 5,1%. Про це повідомляє Національний банк України.

Через недовіру людей до банківської системи все ще гальмуються безготівкові розрахунки.

Станом на 1 серпня загальний обсяг готівкових коштів становив 219,5 млрд грн, з яких 217,9 млрд грн номіновані у банкнотах 2,6 млрд шт. При цьому 201,5 млрд грн знаходяться в обігу поза банківською системою. У НБУ поки не очікують поширення безготівкових розрахунків на всі платежі.

Як зазначають учасники ринку, основним чинником, що гальмує розвиток безготівкових розрахунків, є недовіра громадян до банківської системи. Україні слід наполегливо працювати, щоб наблизитися до розвинених фінансових ринків.  У США частка безготівкових розрахунків становить близько 90%, на території Євросоюзу – 91%, Китаї – 93,8%, Південній Кореї – 97,8%. За даними досліджень Government E-Payment Adoption Ranking, серед 62 країн, що досліджувалися в 2011 році, Україна за рівнем розвитку електронних платежів посіла 60 місце, обігнавши лише Уганду і Нігерію.

Вплив на частку готівкового обігу здійснює й нелегальне працевлаштування громадян. У роздрібному товарообороті повз касу проходить 200-250 млрд грн.

Незабаром з’являться нові стимули для розвитку безготівкових розрахунків. Верховною Радою України буде прийнято закон, згідно з яким Нацбанку буде надано право встановлювати ліміти для готівкових розрахунків населення. Фінансові установи запровадять щоденне використання пластикових карток, регламентувавши обмеження на суми готівкових розрахунків.

На сьогодні за різними підрахунками в тіні знаходиться від 35% до 50% національного бізнесу.


Читати також:

  1. Активи НБУ значно скоротилися на початку року
  2. Нацбанк буде розвивати систему безготівкових розрахунків
  3. Майже кожен четвертий український банк закінчив 2011 рік зі збитком
  4. НБУ розширить використання безготівкових розрахунків
  5. Для участі в програмі «Доступне житло» зареєструвалося більше 5 тисяч українців

Тема : News