На роботу частіше беруть тих, хто подобається, а не кращих кандидатів на вакансію

Під час прийому на роботу вибір керівника зупиниться  скоріше на тому, хто йому більше імпонує у спілкуванні й подобається зовні, ніж на найкращому з кандидатів. Про це свідчать результати дослідження, опублікованого у виданні «American Sociological Review».

Так, згідно з  дослідженням, більше половини керівників зізналися, що приємна зовнішність, уміння себе показати й наявність спільних інтересів з кандидатом − найбільш важливі якості для них під час пошуку нових людей на вакантну посаду.

Однак роботодавці все-таки звертають увагу і на професійні характеристики  й наявність необхідного досвіду майбутніх співробітників. Проте вони прагнуть працювати разом з людьми, з якими їм було б комфортно спілкуватися й, можливо, з ким могли би потоваришувати, коментує результати дослідження соціолог Лорен Рівера.

Проаналізувавши більше ста інтерв’ю з людьми, відповідальними за прийом на роботу у великих інвестиційних фірмах і банках, консалтингових і юридичних компаніях, Рівера дійшла висновку, що начальники найчастіше покладаються на власні відчуття, думку й симпатію під час працевлаштування кандидата.

Процес підбору персоналу набагато більше схожий на вибір друга або супутника життя, ніж прийнято думати. Обираючи партнера, ми насамперед ураховуємо, наскільки схожі з ним, чи є в нас спільні теми для спілкування тощо. Подібні критерії використовуються й під час прийому співробітника, говорить Рівера.

Згідно з результатами дослідження, кожний другий респондент заявив, що схожість із прийнятими в компанії зовнішнім і поведінковим образами є найважливішим чинником у доборі потрібного співробітника.

Деякі висновки з дослідження американського видання підтверджує й недавнє опитування кадрового порталу hh.ua. Так, за його результатами з’ясувалося: більшість опитаних уважають, що мистецтво гарно себе показати разом з умінням заводити потрібні знайомства сприяють росту заробітної плати й кар’єрному просуванню. При цьому респонденти відзначили, що тривалі пошуки роботи й везіння також можуть допомогти, але вплив цих двох факторів не такий значний, як перших двох.


Читати також:

  1. Українці стали частіше літати
  2. Українців мотивує почуття відповідальності за роботу, що виконується
  3. До списку кращих навчальних закладів світу потрапили українські
  4. Більшість українських студентів суміщають роботу з навчанням
  5. Експерти з’ясували, з яких причин звільняють співробітників

Тема : industry News