Україні вкрай бракує робітників

Дослідження, нещодавно проведене міжнародним кадровим порталом hh.ua, демонструє, що наразі на українському ринку праці спостерігається дефіцит кваліфікованого робочого персоналу. Найбільше ця тенденція прослідковується у великих містах.

Кандидати на робочі вакансії мають високі шанси на працевлаштування навіть без досвіду роботи, натомість працедавці вимагають хорошу технічну освіту та бажання працювати. Дослідження також показало, що сфера робітничих спеціальностей переважно чоловіча, лише 15% працівників у цій сфері – жінки.

Хоча вакансії для робітників – це усього 2% від усіх можливих порталу, але саме ця сфера увійшла в ТОР-5 сфер із найменшою конкуренцією на ринку праці. До речі, попит на таких фахівців лише зростає – за останній рік кількість пропозицій збільшилася на 22%. Заробітна плата робочого персоналу в середньому становить 5500 грн і мало чим відрізняється від зарплати українських офісних працівників.

Найвища конкуренція в професійній сфері «робочий персонал» серед зварювальників, електриків, сантехніків та слюсарів. Натомість гостро бракує працедавцям прибиральниць і двірників – на одного кандидата припадає 2,5 вакансії.

Працедавці мають чіткі уявлення про ґендер кандидата на робочу посаду. Так, у 2012 році на порталі 60% пропозицій було для чоловіків.

Ці дослідження ґрунтувалися на аналізі бази даних вакансій і резюме професійної сфери «робочий персонал» міжнародного кадрового порталу hh.ua у квітні цьогоріч.

Нагадаємо, нещодавно була оприлюднена інформація про те, як часто українці змінюють роботу. Так, більшість українських офісних працівників кожних 2-3 роки переходять на нове місце. З них 40% респондентів змушені були шукати нового роботодавця через відсутність кар’єрних перспектив.


Читати також:

  1. Хто сплачує за навчання українських працівників?
  2. Як часто українці змінюють роботу?
  3. Працівники приділяють велику увагу репутації компанії
  4. Українські працівники налаштовані на переїзд
  5. Українці нещасні на роботі

Тема : industry News